Otyłość – jak wspomóc leczenie z aplikacją Fitatu®

Home » Blog » Otyłość – jak wspomóc leczenie z aplikacją Fitatu®

Home » Blog » Otyłość – jak wspomóc leczenie z aplikacją Fitatu®

Otyłość – jak wspomóc leczenie z aplikacją Fitatu®

ozempik odchudzanie fitatu

Czym jest otyłość oraz jakie czynniki zwiększają ryzyko jej wystąpienia? Jakie są sposoby leczenia otyłości, czy istnieją leki wspomagające proces odchudzania? Co jest niezbędne, aby schudnąć? Oraz jak Fitatu® może w tym pomóc? 

Otyłość to pandemia XXI wieku, w Polsce choruje na nią ok. 9 milionów dorosłych. W 2022 roku osoby z nadwagą lub otyłością stanowiły 60-70% społeczeństwa w zależności od województwa. Liczby te nie napawają optymizmem i dlatego coraz większą uwagę przykłada się do edukacji żywieniowej, poszukiwań metod leczenia otyłości oraz poszerzenia kompetencji specjalistów i kompleksowej pomocy w leczeniu tej choroby. 

Otyłość – charakterystyka choroby

Otyłość jest chorobą przewlekłą. Światowa organizacja zdrowia określa otyłość jako nadmierne lub nieprawidłowe nagromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie, które powoduje pogorszenie stanu zdrowia. Otyłość spowodowana jest nadmiernym spożyciem kalorii w stosunku do niewielkiego zapotrzebowania spowodowanym niską aktywnością fizyczną. Nadwyżka energetyczna, która zostaje w organizmie, jest odkładana w postaci komórek tłuszczowych (adipocytów) i formuje tkankę tłuszczową. Otyłość jest chorobą przewlekłą, dlatego stopniowo tkanka tłuszczowa oblepia narządy wewnętrzne, prowadząc do zwiększenia ryzyka zachorowań na inne choroby przewlekłe zagrażające życiu i zdrowiu. Otyłość brzuszna wchodzi w skład zespołu metabolicznego i jest głównym czynnikiem rozwoju chorób sercowo-naczyniowych. 

Otyłość – czynniki ryzyka

 • Niska aktywność fizyczna – siedzący tryb życia, praca za biurkiem i poruszanie się samochodem nie sprzyjają utrzymaniu odpowiedniego poziomu aktywności fizycznej. Za niska aktywność skutkuje spowolnieniem metabolizmu, a konsekwencją tego jest niższe zapotrzebowanie kaloryczne.
 • Dieta wysokokaloryczna, z niewielkim spożyciem warzyw, czyli z niską zawartością błonnika pokarmowego, tak jak i dieta bogata w tłuszcze jest głównym czynnikiem ryzyka rozwoju otyłości .W szczególności niekorzystna jest dieta bogata w nasycone kwasy tłuszczowe i tłuszcze typu trans oraz z wysoką zawartością cukru
 • Niedobór snu i stres – odpoczynek jest ważny dla regeneracji organizmu. Przy zmianie cyklu dobowego i za małej ilości snu wydzielany jest kortyzol – hormon stresu. Jest on winny zachciankom na słodycze, szczególnie w godzinach nocnych. Stres zaburza też pracę gospodarki hormonalnej oraz pracę receptorów łaknienia.
 • Wiekz upływem lat zapotrzebowanie kaloryczne spada, masa mięśniowa stopniowo zanika, a mięśnie się osłabiają. Bardzo często nawyki żywieniowe pozostają niezmienne przez lata tak samo jak porcje. W ten sposób posiłki dostarczają za dużo kalorii w stosunku do aktualnego poziomu zapotrzebowania.
 • Choroby i leki – niektóre choroby i leki mogą zwiększać apetyt i prowadzić do nadmiernego podjadania co skutkuje przybieraniem na wadze.
 • Ciąża – wiele przyszłych mam przybiera nadwyżkowe kilogramy podczas ciąż.,Okres połogu bywa trudny i nie zawsze udaje się powrócić do masy ciała sprzed ciąży. Z wielu czynników zmniejszenie masy ciała może być bardzo trudne i w konsekwencji prowadzić do rozwoju otyłości.
 • Kwestie społeczne i ekonomiczne – żywność wysokoprzetworzona i słabszej jakości jest często tańsza niż świeża żywność o niskiej kaloryczności ze sprawdzonego źródła. Nierówności społeczne prowadzą do trendu jedzenia wysokoprzetworzonej żywności z powodu braku alternatywy lub braku odpowiedniej wiedzy żywieniowej. Niekiedy społeczność również ma wpływ na wybory żywieniowe, dla przykładu dziecko, które nie ma wpływu na pożywienie, którym jest karmione.

Leczenie otyłości

Otyłość jest chorobą, dlatego powinno się wprowadzić odpowiednie leczenie zindywidualizowane pod konkretnego pacjenta. Pomyślność w walce z chorobą daje odpowiedni zespół specjalistów, chęć chorego do zmiany diety oraz włączenie aktywności fizycznej.

Farmakoterapia – leki GLP-1

W ostatnim czasie badacze udowodnili, że leki GLP-1 czyli np. Ozempic, Saxenda czy Wegovy mogą stanowić ścieżkę leczenia otyłości w przypadku niektórych chorujących na otyłość. 

Dla przykładu Ozempic został dopuszczony do sprzedaży w Stanach Zjednoczonych jako pomoc w leczeniu otyłości, jeżeli występuje przynajmniej jedna z chorób współistniejących:  cukrzyca typu 2, wysokie stężenie cholesterolu lub nadciśnienie tętnicze. W Polsce lek jest dopuszczony do sprzedaży jedynie osobom chorującym na cukrzycę. Lek nie może być stosowany u osób uczulonych na któryś ze składników leków, u osób z cukrzycą typu 1, kwasicą ketonową, ciężką niewydolnością serca, schyłkową niewydolnością nerek, przez kobiety w ciąży lub karmiące piersią, u dzieci oraz u osób starszych po 75 roku życia. 

Mechanizm działania leków GLP-1

Substancją czynną leków typu Ozempic jest semaglutyd. Ta substancja jest analogiem ludzkiego glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1), czyli hormonu produkowanego w jelicie cienkim. Kiedy dochodzi do podwyższenia stężenia glukozy we krwi, lek stymuluje trzustkę do produkcji insuliny oraz reguluje wydzielanie glukagonu. W konsekwencji obniża się poziom cukru we krwi, zarówno na czczo, jak i po posiłku. GLP-1 reguluje poziom łaknienia. Semaglutyd jest na tyle podobny do naturalnego GLP-1, że może wiązać się z receptorami dla tego hormonu, prowadząc do ich aktywacji. Receptory te znajdują się również w mózgu, gdzie odpowiadają za kontrolę apetytu. Lek więc zmniejsza, apetyt, powoduje uczucie sytości. Może prowadzić więc do zmniejszenia spożycia kalorii spowodowanym brakiem apetytu. Głównym efektem działania leku jest zmniejszenie poziomu glukozy we krwi poprzez stymulacje trzustki do wydzielania insuliny.

pobierz fitatu

Zmiana diety i aplikacja Fitatu®

Elementem niezbędnym do utraty kilogramów jest deficyt kaloryczny. Nie ważne czy stosujesz farmakoterapie lekami GLP-1 lub innymi środkami, czy jesteś tylko na diecie. Aby spowodować utratę masy ciała, ilość spożywanych kalorii musi być mniejsza niż całkowity wydatek energetyczny. W pozbywaniu się zbędnych kilogramów pomoże ci Fitatu®. W aplikacji możesz wyliczyć swoje zapotrzebowanie lub wprowadzić zalecaną przez twojego dietetyka kaloryczność i rozkład makroskładników. Podczas leczenia otyłości niezbędnym specjalistą jest dietetyk, który pomoże opracować ci zindywidualizowany plan, kontrolować postępy oraz pomoże w doborze odpowiednich produktów.

Zdrowa dieta powinna opierać się na warzywach i innych produktach bogatych w błonnik pokarmowy, takich jak pełnoziarniste kasze, pieczywo na zakwasie, strączki czy owoce jagodowe. Przy odpowiedniej podaży błonnika zadbaj też o nawodnienie. Błonnik bez wody nie będzie działał poprawnie, dopiero dzięki niej zaczyna ją chłonąć i zwiększając swoją objętość powoduje uczucie pełności w żołądku. Dieta powinna ograniczać tłuszcze nasycone, szczególnie te pochodzenia zwierzęcego oraz żywność wysokoprzetworzoną, która obfituje w nadmierne ilości, cukru, soli, tłuszczów typu trans. Produkty wysokoprzetworzone szybko się trawią i sprawiają, że szybciej odczuwa się głód, powodując chęć na przekąskę. W aplikacji  Fitatu® możesz sprawdzić Fitatu score®, dzięki któremu sprawdzisz skład produktów oraz czy produkt jest polecany, czy lepiej go unikać. Razem z aplikacją możesz pracować nad budowaniem nawyków, które pomogą w utracie nadmiernych kilogramów na dłużej. Zdrowe nawyki pomogą również podtrzymać efekty odchudzania.

Kontrola lekarza
Kontrola lekarska jest niezbędna, szczególnie kiedy oprócz otyłości występują inne choroby takie jak cukrzyca typu 2, nadciśnienie, choroby układu krążenia czy zaburzenia lipidowe. Należy stosować się do zaleceń lekarza oraz regularnie wykonywać badania kontrolne, aby w razie potrzeby szybko lekarz pomógł zdiagnozować problem i podjąć leczenie.

Aktywność fizyczna Zwiększenie aktywności fizycznej jest niezbędne dla zdrowia, ale i dla utraty dodatkowych kilogramów. Aktywność fizyczna pobudza metabolizm, dzięki czemu łatwiej zgubić zbędne kilogramy. Większa aktywność fizyczna to również większe korzyści dla zdrowia i kondycji. Budowanie masy mięśniowej zwiększa zapotrzebowanie organizmu na kalorie, co również pomaga w procesie odchudzania. Swoją aktywność możesz zapisywać w aplikacji Fitatu®, aby na bieżąco monitorować swoje postępy oraz dostosowywać ilość spożywanych kalorii.

Grupa wsparcia Fitatu® na Facebooku

Aby łatwiej i skuteczniej walczyć z otyłością poszukaj wsparcia. Znajdziesz je na naszej grupie Fitatu na Facebook’u i razem z innymi członkami społeczności dąż do swoich zdrowotnych celów. Nasza grupa to miejsce, gdzie każdego dnia inspirujemy się nawzajem, dzieląc się przepisami i poradami, jak zdrowo się odżywiać. Co więcej, nasz ekspert dietetyczny czuwa nad jakością publikowanych treści, zapewniając, że wszystkie porady są zgodne z najnowszymi badaniami w dziedzinie żywienia i bezpieczne dla wszystkich użytkowników.

Aplikacja Fitatu®

Pobierz aplikację ze Sklepu Play lub Apple Store i zacznij swoją drogę do wymarzonej sylwetki bez wyrzeczeń! Korzystasz z Fitatu®, ale zależy Ci na udogodnieniach? Zdecyduj się na Fitatu® Premium lub Fitatu® Premium+AI z nową funkcją Szacowanie AI, które pozwoli oszacować kalorie świątecznych dań! Dla czytelników bloga przygotowaliśmy specjalny kod rabatowy na oba plany: OTYŁOŚĆ-MF . Wejdź na https://www.fitatu.com/app/order-and-payment i zgarnij 20% rabatu na roczne dostępy. Psst… kod łączy się z promocjami!

Co jeszcze znajdziesz w Fitatu® Premium?

 • ponad 2000 przepisów plus kilkadziesiąt nowych co miesiąc,
 • dodatkowe plany postu przerywanego,
 • możliwość tworzenia list zakupowych, 
 • 7 gotowych menu z posiłkami,  
 • filtrowanie produktów i przepisów, 
 • więcej synchronizacji z fit apkami, 
 • dostęp do aplikacji w wersji webowej,
 • brak reklam!

Bibliografia:

Ostatnie wpisy:

Zobacz koniecznie

Pozostaw komentarz

Udostępnij wpis