Historia odchudzania – jak schudnąć 40 kg i zawalczyć o nowe życie

Home » Blog » Historia odchudzania – jak schudnąć 40 kg i zawalczyć o nowe życie

Home » Blog » Historia odchudzania – jak schudnąć 40 kg i zawalczyć o nowe życie

Historia odchudzania – jak schudnąć 40 kg i zawalczyć o nowe życie

historia odchudzania fitau

Spektakularne efekty odchudzania zawsze budzą wiele kontrowersji i pytań. Poznaj historię Michała, który przy pomocy aplikacji Fitatu schudł już 40 kg i dalej walczy o zdrowie oraz wymarzoną sylwetkę.

Ze względu na rosnącą liczbę chorujących na otyłość, coraz więcej osób zadaje sobie pytanie “Czy uda mi się schudnąć X kg?”. Większość z nich boi się udzielić na nie odpowiedzi nawet przed samym sobą. Nowy rok to czas wyznaczania nowych celów i dla wielu początek walki o zdrowie. Poznaj historię Michała, który podczas swojej drogi schudł już 40 kg. Czy było to trudne? W jaki sposób tego dokonał? Jaką radę ma dla tych, którzy dopiero zaczynają walkę o siebie? Zapraszamy do przeczytania rozmowy z Michałem.

Jak wyglądała Twoja historia odchudzania? 

Myślę, że na podstawie mojej historii odchudzania, można by napisać całkiem niezły tomik. Z nadmiernymi kilogramami zmagałem się od najmłodszych lat. Ilość i rodzaje diet, których próbowałem, to też długa lista. Na przełomie 2017-2018 roku wypracowałem swój pierwszy sukces! Choć wymagało to dużo codziennej pracy i samozaparcia, to utrata prawie 30 kg była dla mnie sporym zaskoczeniem. Wtedy pierwszy raz w moim telefonie zainstalowałem aplikację Fitatu. Lata 2020-2021 to okres pandemii. Niestety czas spędzony w izolacji domowej spowodował, że na wadze przybyło 15 kilogramów. W lipcu 2022 roku stwierdziłem, że dalej tak być nie może. Od tego czasu Fitatu towarzyszy mi w codziennej diecie, kontrolowaniu spożytych kalorii, ale także składników odżywczych. Dzisiaj, na początku 2023 roku i w wieku 28 lat, mogę pochwalić się najniższą wagą od ponad 10 lat, a w mój studniówkowy garnitur zmieściłoby się jeszcze ćwierć człowieka. Ostatnie pół roku to redukcja 25 kg. 

Z jakich narzędzi korzystałeś podczas swojej drogi? 

Jak już wspomniałem, głównym narzędziem, które wykorzystywałem w planowaniu swoich posiłków była aplikacja Fitatu. Niezwykle pomocnym okazało się również stosowanie postu żywieniowego 16:8 (16 godzin postu i 8 godzin okna żywieniowego). Dodatkowo znacznie ograniczyłem ilość węglowodanów, dzięki zastosowaniu diety low carb. 

Kolejnym bardzo ważnym elementem stał się trening na siłowni. Początkowo sam układałem sobie treningi, ale dopiero praca z trenerem personalnym (z tego miejsca pozdrawiam swojego trenera @oliviermode), pozwoliła mi wznieść aktywność fizyczną na zupełnie inny poziom. Wspólne treningi pomogły osiągnąć wyznaczone wcześniej cele. Dzięki nim poznałem zupełnie nowe ćwiczenia i nauczyłem się poprawnej techniki ich wykonywania. Po pewnym czasie, sport stał się moją codziennością.

Jak korzystałeś z Fitatu i jakie korzyści Ci przyniosło? 

Dietę, a w zasadzie mój nowy styl odżywiania, rozpocząłem od określenia swojego zapotrzebowania kalorycznego, ustalenia deficytu kalorycznego i zwyczajnie wpisywania wszystkich spożywanych produktów do Fitatu. Dodatkowo okazało się, że aplikacja posiada możliwość wprowadzenia okna żywieniowego i kontroli nad czasem postu. Również sama baza produktów jest na tyle szeroka, że nie ma konieczności wprowadzania ich ręcznie. Na pewno ogromnym atutem jest możliwość kontrolowania spożycia poszczególnych składników odżywczych, co dla osoby trenującej jest niezwykle pomocne. Ponadto dodawanie swoich przepisów lub korzystanie już z tych dostępnych w aplikacji powoduje, że możemy zaoszczędzić czas, wybierając potrawy, które nie tak dawno gotowaliśmy (wystarczy skopiować je z innego dnia). Kolejnym plusem Fitatu jest fakt, że możemy wybrać jednostkę miary, nie musimy za każdym razem ważyć każdego produktu. Kilkukrotnie wcześniej korzystałem z pomocy dietetyka, jednak gotowanie z narzuconej rozpiski, okazało się być nie dla mnie. Dzięki Fitatu jem to, na co mam ochotę, ale w odpowiednio zbilansowany sposób. Takie rozwiązanie sprawdza się u mnie do tej pory najlepiej.

pobierz fitatu

Co było dla ciebie najtrudniejsze podczas odchudzania?


Przez pierwsze tygodnie odchudzania najtrudniejsze było zapisywanie wszystkiego, co jem. Wydaje się, że zjedzenie garści orzechów czy przekąszenie czegoś małego nie wpłynie przecież diametralnie na nasze rezultaty, ale to nieprawda. Paradoksalnie okazało się to kluczem do sukcesu. Bardzo trudne były też pierwsze spotkania ze znajomymi, kiedy trzeba było tłumaczyć, jakie zmiany zachodzą aktualnie w moim życiu. Teraz wszyscy są już do tego przyzwyczajeni, wspierają moje działania i motywują do osiągania kolejnych rezultatów. Pierwsze wizyty w restauracjach też nie były łatwe, ale po chwili zastanowienia zawsze udało mi się wybrać coś odpowiedniego. Zdarzały się oczywiście kryzysy i gorsze chwile, ale przywoływałem wtedy w pamięci powody, dla których to robię i to pomagało mi się nie poddawać.

Jak myślisz, dlaczego tym razem się udało i co się zmieniło względem wcześniejszych prób? 


Myślę, że najważniejsza jest zmiana myślenia. Dieta kojarzy się z licznymi wyrzeczeniami, diametralnymi zmianami w naszym codziennym życiu i katorgą ważenia wszystkiego, co się je. Ja też dokładnie w ten sposób podchodziłem do tego przez wiele lat. Teraz wiem, że zmiany, które wprowadzamy, nie mogą stanowić szoku dla organizmu. Ważne, aby wdrażać je krok po kroku i szukać tego, co nam odpowiada, a nie skupiać się na tym, co sprawdziło się u znajomego. W tej chwili zdrowe odżywianie i bycie aktywnym fizycznie to mój nowy styl życia. Odżywiam się w mniej chaotyczny sposób, i co najważniejsze, coraz lepiej znam potrzeby swojego organizmu. Po pół roku nie muszę już tak rygorystycznie wszystkiego wprowadzać do Fitatu. Wyrobiłem sobie nawyki żywieniowe, które sprawiają, że już wiem, co i w jakich ilościach mogę zjeść. Aktywność fizyczna zaczęła być moją pasją i niejednokrotnie sposobem na poprawę nastroju w gorsze dni. Co również istotne, regularnie sprawdzam swoje wyniki krwi i widzę ich znaczną poprawę.

Co byś powiedział komuś, kto dopiero zaczyna swoją drogę z odchudzaniem? 

Odchudzanie i zmiana stylu życia wcale nie jest taka straszna i trudna. Niezależnie od tego ile musisz schudnąć, postaw sobie na początku realny cel np. schudnę 3 kg w miesiąc. Gdy go osiągniesz, dołóż kolejny, np. 5 kg. W ten sposób droga nie będzie Cię przerażać, a w pewnym momencie proces stanie się frajdą. Dodatkowo kolejne spadające kilogramy, wywołają jeszcze większą motywację do działania. Pamiętaj, żeby nie skupiać się tylko na poprawie sylwetki i niższej masie ciała, a zwyczajnie cieszyć się drogą do poprawy jakości życia i zdrowia. Dostosuj dietę i aktywność fizyczną do własnych potrzeb, a nie próbuj dopasować się do czegoś, co ci nie odpowiada. Nie odwlekaj zmian na później, tylko zacznij tu i teraz.

Grupa wsparcia Fitatu®

Jeśli jesteś na początku swojej drogi o zdrowie i szukasz ludzi, którzy są w podobnym miejscu, dołącz do grupy wsparcia na Facebook’u – Fitatu – wsparcie i motywacja. To już blisko 27 tysięcy użytkowników Fitatu, którzy codziennie dzielą się swoimi problemami, wspierają, doradzają, a także motywują, udostępniając spektakularne metamorfozy! 

Aplikacja Fitatu®

Pobierz aplikację ze Sklepu Play lub Apple Store i zacznij korzystać z wersji Fitatu® Premium! Tylko do końca stycznia możesz wziąć udział w akcji “Postanowienia Noworoczne 2023 z Fitatu”, która dostępna jest w aplikacji i w nagrodę zgarnąć Fitatu® Premium w cenie 49,99 zł za rok.

Co znajdziesz w Fitatu® Premium?

  • ponad 2000 przepisów plus kilkadziesiąt nowych co miesiąc,
  • dodatkowe plany postu przerywanego,
  • możliwość tworzenia list zakupowych, 
  • 7 gotowych menu z posiłkami,  
  • filtrowanie produktów i przepisów, 
  • więcej synchronizacji z fit apkami, 
  • dostęp do aplikacji w wersji webowej,
  • brak reklam!

Ostatnie wpisy:

Zobacz koniecznie

Pozostaw komentarz

Udostępnij wpis