Dlaczego „waga” przestała spadać?

Home » Blog » Dlaczego „waga” przestała spadać?

Home » Blog » Dlaczego „waga” przestała spadać?

Dlaczego „waga” przestała spadać?

waga fitatu

Twoja masa ciała stanęła w miejscu, a Ty czujesz brak motywacji i nie wiesz co zrobić? Poznaj możliwe przyczyny zastoju w odchudzaniu i sprawdź, czy nie dotyczą one właśnie Ciebie.

“Stosuję się do ustalonej diety i ćwiczę, dlaczego więc „waga” przestała spadać?” Takie pytanie z pewnością chociaż raz usłyszał w swoim życiu każdy dietetyk. Tak naprawdę pytanie powinno brzmieć “Dlaczego masa ciała przestała spadać?”, bo „waga” służy jedynie do ważenia. 😉 Wróćmy jednak do meritum. Dlaczego tak się właściwie dzieje? I czy jest sposób, aby masa ciała ponownie ruszyła z miejsca?

Sprawdzaj skład masy ciała oraz obwody, a nie tylko liczbę na wadze

Zanim zaczniemy analizować powody, przez które nasza masa ciała zatrzymała się w miejscu, musimy uświadomić sobie jedną ważną rzecz. Liczba na wadze nie zawsze odzwierciedla efekty naszej pracy. Kilogram mięśni jest objętościowo mniejszy, niż kilogram tłuszczu, a jednak wciąż ich masa się od siebie nie różni. 

Może być tak, że masa ciała zatrzymała się w miejscu, ale obwody ciała, a tym samym proporcja tkanki tłuszczowej do mięśniowej się zmieniła. Nie traktuj więc liczby na wadze jako wyroczni, tylko mierz obwody. Jeśli masz taką możliwość, sprawdzaj również regularnie skład masy ciała na specjalistycznych wagach i podchodź do tematu mądrze.


Dlaczego „waga” przestała spadać?

Źle szacujesz poziom aktywności fizycznej

Jeśli nie korzystasz z zegarków do rejestrowania poziomu aktywności fizycznej, może się okazać, że źle szacujesz ilość spalonych kalorii podczas treningu. W konsekwencji takiego przeszacowania, zakładany deficyt energetyczny jest o wiele mniejszy, niż Ci się wydawało, a masa ciała nie spada. Sprawdź jeszcze raz, jakie jest Twoje zapotrzebowanie energetyczne oraz zacznij korzystać przynajmniej z aplikacji mobilnej do rejestrowania poziomu aktywności fizycznej np. Google Fit, Apple Zdrowie itd. Dane z aplikacji treningowych niestety nie są, aż tak rzetelne, jak te pochodzące z zegarka czy opaski. Mimo braku dokładności, aplikacje te wciąż pomagają oszacować poziom aktywności i nadal mogą być pomocne (szczególnie dla początkujących).Aby poznać szczegóły dotyczące obliczania zapotrzebowania, przeczytaj artykuł Jak prawidłowo wyliczyć swoje zapotrzebowanie?.

Zapotrzebowanie energetyczne nie zostało dostosowane do zmiany masy ciała

Pamiętaj, że chudnąc, zmniejsza się Twoja aktualna masa ciała, a tym samym zapotrzebowanie na energię. Jeśli nie uwzględnisz tego w kolejnych tygodniach diety, może się okazać, że w pewnym momencie już nie będziesz na diecie redukcyjnej, a zwyczajnie na swoim normalnym zapotrzebowaniu organizmu. Na szczęście zmiana ta nie następuje nagle i nie ma co panicznie sprawdzać zapotrzebowania co kilka dni. Warto mieć to po prostu na uwadze i kontrolować sytuację co kilka tygodni.

pobierz fitatu

Organizm to nie maszyna

Organizm to nie maszyna i nie da się go zaprogramować. Czasem, mimo że wszystko jest dobrze policzone, a my stosujemy się w 100% do zaleceń dietetycznych i treningowych, masa ciała przestaje spadać. Jeśli wyeliminujemy te podstawowe przyczyny, związane z zapotrzebowaniem energetycznym (opisane powyżej), to tak naprawdę lista powodów może być najróżniejsza. Co wtedy zrobić? Przede wszystkim dać organizmowi trochę czasu. Jeśli jednak po kilku tygodniach masa ciała nadal będzie stała w miejscu, być może organizmowi potrzebna jest jakaś zmiana i nowy impuls. Warto rozważyć chwilowe zwiększenie zapotrzebowania energetycznego, aby za jakiś czas ponownie powrócić do diety redukcyjnej. Można też przyjrzeć się aktywności fizycznej i rozważyć wprowadzenie większej różnorodności do planu treningowego. Jeśli do tej pory główną aktywnością było np. bieganie lub pływanie, czemu nie spróbować treningów siłowych? Inną przyczyną mogą być również problemy zdrowotne np.: zaburzenia mikroflory jelit, problemy hormonalne, stosowane leki, niedobory jakiegoś składnika odżywczego oraz wiele innych. Warto zatem udać się do lekarza i zrobić badania krwi, żeby móc zgłębić temat i znaleźć właściwą przyczynę.

Grupa wsparcia Fitatu®

Jeśli zdarza Ci się mieć wątpliwości, czy to co robisz, jest słuszne, dołącz do grupy wsparcia Fitatu na Facebook’u – Fitatu – wsparcie i motywacja to już ponad 25 tysięcy członków. Użytkownicy Fitatu codziennie dzielą się tam swoimi problemami, wspierają, doradzają, a także motywują, udostępniając spektakularne metamorfozy! Pamiętaj, że udowodniono już naukowo, że otaczając się ludźmi o podobnych doświadczeniach, zwiększasz szansę osiągnięcia swoich celów.

Aplikacja Fitatu®

Pobierz aplikację ze Sklepu Play lub Apple Store i zacznij korzystać z wersji Fitatu® Premium! Teraz możesz wziąć udział w akcji “Postanowienia Noworoczne 2023 z Fitatu”, która dostępna jest w aplikacji i w nagrodę zgarnąć Fitatu® Premium w cenie 49,99 zł za rok.

Co znajdziesz w Fitatu® Premium?

  • ponad 2000 przepisów plus kilkadziesiąt nowych co miesiąc,
  • dodatkowe plany postu przerywanego,
  • możliwość tworzenia list zakupowych, 
  • 7 gotowych menu z posiłkami,  
  • filtrowanie produktów i przepisów, 
  • więcej synchronizacji z fit apkami, 
  • dostęp do aplikacji w wersji webowej,
  • brak reklam!

Ostatnie wpisy:

Zobacz koniecznie

Pozostaw komentarz

Udostępnij wpis