Postanowienia noworoczne cz. 3 – ewaluacja celów

Home » Blog » Postanowienia noworoczne cz. 3 – ewaluacja celów

Home » Blog » Postanowienia noworoczne cz. 3 – ewaluacja celów

Postanowienia noworoczne cz. 3 – ewaluacja celów

postanowienia noworoczne fitatu blog

Do skutecznego realizowania postanowień noworocznych, niezbędny jest plan działania. Skąd jednak wiedzieć, czy nasz plan jest dobry i na pewno się sprawdzi? Dowiedź się jak to zweryfikować i jaki wpływ ma ewaluacja celów na skuteczność naszych działań.

Postanowienia noworoczne to wciąż “gorący” temat. Jeśli jesteś dopiero na etapie wyboru swoich celów lub tworzenia planów ich realizacji, przeczytaj najpierw artykuły Postanowienia noworoczne cz.1 – jak zaplanować cele dietetyczne? oraz Postanowienia noworoczne cz. 2 – jak skutecznie realizować założone cele?. Pomogą Ci one uniknąć najczęstszych błędów, które sabotują nasze działania w drodze do realizacji marzeń. Dowiesz się też, jak podejść do planowania i na co zwrócić uwagę, aby Twoje tegoroczne postanowienia noworoczne zakończyły się sukcesem.

Postanowienia noworoczne – czy robię to dobrze?

Natomiast jeśli już wiesz, co i jak chcesz osiągnąć, to nie pozostaje Ci nic innego, niż systematycznie działać i realizować zaplanowane kroki. Wydaje się proste, prawda? Ale przecież gdyby takie było, to wszystko wszystkim zawsze by wychodziło. W rzeczywistości prawie zawsze okazuje się, że nagle nie ma na coś czasu i wiele zadań w tygodniu zostaje niezrealizowanych. Może Cię zaskoczymy, ale… to normalne. Bardzo często, szczególnie jeśli nie mamy doświadczenia, źle szacujemy ilość zadań i czas potrzebny na ich realizację. W rezultacie nasz plan przestaje się “spinać”, a w nas rośnie frustracja. Co można z tym zrobić? Praktycznie przy każdym projekcie, można w swoim działaniu coś ulepszyć. Jednak, aby to zrobić, potrzebna jest nam analiza działań, czyli ewaluacja.

Ewaluacja – klucz do skutecznej realizacji celów

Ewaluacja to systematyczne badanie wartości danego planu czy procesu, na podstawie przyjętych kryteriów. Robi się to w celu jego usprawnienia i rozwoju. W praktyce, w przypadku naszych postanowień noworocznych, jest to zatrzymanie się w określonych odstępach czasu i przeanalizowanie tego, czy nasz plan działa. Jeśli zabraknie tego procesu, to tak naprawdę działamy na autopilocie, zakładając, że dzięki naszym działaniom osiągniemy to, o czym marzymy. Jak się domyślasz, jest to najczęściej nierealne oczekiwanie. Możemy więc wysnuć jeden wniosek: ewaluacja jest niezbędnym elementem realizacji właściwie każdego celu i projektu.

Ewaluacja postanowień noworocznych – jak ją przeprowadzić?

Aby sprawnie przeprowadzić ewaluację, trzeba zadać sobie kilka podstawowych pytań:

 • Co sprawdziło się i przebiegło zgodnie z oczekiwaniami?
 • Co poszło nie tak?
 • Co było niepotrzebne?
 • Czego nie było, a powinno być?

Następnie na podstawie udzielonych przez nas samych odpowiedzi, musimy wyciągnąć wnioski względem każdego punktu. Wnioski te powinny dać nam informację o tym, co ostatecznie należy zmienić, bo się nie sprawdziło, a czego nie zmieniać, bo działa. Warto pamiętać, że nie wszystko jest czarno-białe, i że niektóre procesy wystarczy jedynie ulepszyć, a nie szukać całkiem nowych rozwiązań. Dzięki ewaluacji unikniemy błędów i problemów na dalszym etapie. To przybliży nas do osiągnięcia wymarzonego celu.

Jak często przeprowadzać ewaluację?

Aby móc sprawnie i skutecznie ulepszać procesy, warto robić to systematycznie. Najlepiej przeprowadzać ewaluację w ujęciu tygodniowym, miesięcznym, kwartalnym i rocznym. Wydaje Ci się, że to dużo pracy? Niekoniecznie. Zdecydowanie łatwiej jest podsumować tydzień pracy, a potem na tej podstawie analizować miesiąc, kwartał oraz rok. Systematyczna ewaluacja pozwala na wprowadzanie naprawdę znaczących zmian przy stosunkowo niewielkiej ilości czasu, jaką na to zadanie poświęcamy.

pobierz fitatu

Celebruj sukcesy

Pamiętaj, że ewaluacja nie ma być dobijającym procesem, a raczej motywującym do działania. To naprawdę normalne, że pewne rzeczy trzeba poprawić, a może nawet w ogóle z nich zrezygnować i zastąpić nowymi rozwiązaniami. Z drugiej strony, na pewno wiele działań było zaplanowanych i zrealizowanych dobrze i warto to celebrować. Dlatego zmieniaj to, co wymaga zmiany, ale ciesz się nawet z małych sukcesów. Doceniaj siebie i swoją pracę, a będziesz utrzymywać wysoką motywację do działania.

Grupa wsparcia Fitatu®

Dołącz do społeczności Fitatu® na Facebook’u i osiągnij swoje cele wspólnie z innymi użytkownikami – Fitatu – wsparcie i motywacja. Na grupie użytkownicy aplikacji codziennie motywują się do dalszej pracy i wspierają w trudnościach. Łap dobrą energię i osiągaj swoje cele razem z nami!

Aplikacja Fitatu®

Pobierz aplikację ze Sklepu Play lub Apple Store i zacznij liczyć z nami swoje makrosy!

Chcesz mieć dostęp do wersji webowej oraz wszystkich funkcji? Przejdź na Fitatu® Premium!

Co jeszcze znajdziesz w Fitatu® Premium?

 • ponad 2000 przepisów plus kilkadziesiąt nowych co miesiąc,
 • dodatkowe plany postu przerywanego,
 • możliwość tworzenia list zakupowych, 
 • gotowe menu z posiłkami,  
 • filtrowanie produktów i przepisów, 
 • więcej synchronizacji z fit apkami, 
 • dostęp do aplikacji w wersji webowej,
 • brak reklam!

Ostatnie wpisy:

Zobacz koniecznie

Pozostaw komentarz

Udostępnij wpis