Która mąka jest najzdrowsza?

Home » Blog » Która mąka jest najzdrowsza?

Home » Blog » Która mąka jest najzdrowsza?

Która mąka jest najzdrowsza?

Mąka stanowi fundament wielu potraw, od pieczywa po wypieki, a jej wybór może wpłynąć na wartość odżywczą dania. Z uwagi na różnorodność mąk dostępnych na rynku, ważne jest zrozumienie ich właściwości oraz znaczenia dla zdrowia. Czy można jednoznacznie wskazać, która mąka jest najzdrowsza? W dzisiejszym artykule postaramy się znaleźć odpowiedź.

Mąka jest kluczowym składnikiem wielu dań. Jej rodzaj może wpłynąć nie tylko na smak i konsystencję potrawy, ale również na wartość odżywczą dania. Biorąc pod uwagę różnorodność dostępnych wariantów na rynku, pytanie brzmi: która mąka jest tak naprawdę najzdrowsza?

Mąka – najważniejsze informacje

Mąka to produkt pochodzący ze zmielonego ziarna roślin. Głównie produkowana jest ze zbóż. Informacja „typ” na opakowaniu mąki określa ilość składników mineralnych zawartych w 100 g produktu. Przedstawimy to na przykładzie. 

Mąka typ 500 oznacza, że zawartość składników mineralnych w 100 g produktu wynosi 0,5%. W mące typ 2000, zawartość związków mineralnych wynosi aż 2%. Im niższy typ mąki tym będzie ona bardziej oczyszczona, a tym samym jaśniejsza i mniej odżywcza.

Mąki zawierające gluten

Pszenna

Mąka pszenna jest bogata w białko, witaminy z grupy B oraz składniki mineralne takie jak np. fosfor czy magnez. Ze względu na wysoką zawartość glutenu jest idealna do wypieków zarówno ciast jak i chlebów. Gluten nadaje ciastu sprężystości i pulchności, co jest bardzo pożądaną cechą. Najczęściej dostępna mąka pszenna typ 450 lub 500 jest bardzo mocno przetworzona i zawiera niewiele składników odżywczych.

Orkiszowa

Jest to mąka pszenna, ale pozyskiwana z innej odmiany pszenicy od tradycyjnej. Charakteryzuje się niższym indeksem glikemicznym, a także wyższą zawartością błonnika rozpuszczalnego co ma korzystny wpływ na trawienie. Można ją wykorzystać do pieczenia chlebów, przygotowania pierogów czy innych wypieków np. drożdżówek.

Żytnia

Mąka żytnia zawiera mniej białka, a co za tym idzie także glutenu, od mąki pszennej. Wartość odżywcza mąki żytniej jest lepsza niż mąki pszennej ze względu na wyższą zawartość witamin i składników mineralnych. Z uwagi na niższy indeks glikemiczny, mąka żytnia może być dobrym wyborem dla osób dbających o utrzymanie prawidłowej glikemii (np. chorujących na cukrzycę czy insulinooporność).

Razowa

Słowo „razowa” najczęściej do mąki pszennej lub żytniej i oznacza, że została wytworzona z zbóż poddanych jednorazowemu przemiałowi. Mąka otrzymana w ten sposób zawiera sporo łusek ziarna oraz otręby i jest niejednolita. Dzięki temu charakteryzuje się wysoką zawartością związków mineralnych tj. fosforu, cynku, miedzi, magnezu, witamin z gruby B oraz błonnika pokarmowego.

Mąki bezglutenowe

Mąki bezglutenowe są świetnym rozwiązaniem u osób chorych na celiakię lub zmagających się z nietolerancją gluten. Przygotowuje się je z zbóż naturalnie niezawierających glutenu. Zalicza się do nich grykę, proso (mąka jaglana), ryż, kukurydzę, komosę ryżową, amarantus oraz owies.

Kukurydziana

Jest to najczęściej używana mąka bezglutenowa ze względu na dużą możliwość zastosowań. Wykorzystywana jest do przygotowania chleba, placuszków, naleśników, tortilli, a nawet ciast np. biszkoptu.

Jaglana

Często używana jest do przygotowywania dań na słodko np. gofrów czy naleśników. Jest też wykorzystywana jako jeden ze składników chlebów bezglutenowych.

Ryżowa

Często używana do zagęszczania zup i sosów. Ma neutralny zapach i smak, a dzięki swojej lepkości poprawia konsystencję ciasta na pierogi czy placki.

Owsiana

Choć naturalnie nie zawiera glutenu, to jednak często jest nim zanieczyszczana w procesie produkcyjnym. Z tego względu warto wybierać mąkę certyfikowaną jako bezglutenowa, czyli z symbolem przekreślonego kłosa (szczególnie ważne u osób chorujących na celiakię).

pobierz fitatu

Jakie mąki można używać na diecie keto?

Dieta ketogeniczna jest dietą wysokotłuszczową, w której spożycie węglowodanów jest ograniczone niemal do minimum. Więcej na jej temat przeczytasz w artykule Dieta ketogeniczna – co to jest i jakie są jej zasady. Z uwagi na ograniczenie węglowodanów, których głównym źródłem są produkty zbożowe, z diety ketogenicznej musi zostać wykluczonych większość rodzajów mąk. Mąki, które można stosować na diecie keto to mąka kokosowa i migdałowa. Wykorzystuje się je najczęściej do przygotowania deserów czy też panierowania mięs.

Inne rodzaje mąki

Mąki z kasztanów czy strączków, takich jak ciecierzyca czy soczewica, są bogate w białko i błonnik. Można je wykorzystywać do produkcji makaronów (mąki ze strączków) czy też deserów (mąka kasztanowa). Są to również mąki bezglutenowe.

Która mąką jest najzdrowsza?

Nie można jednoznacznie określić, która mąka jest najzdrowsza, ponieważ wszystko zależy od indywidualnych potrzeb żywieniowych. Jeśli nie ma wskazań do wykluczania konkretnego produktu lub grupy produktów, to należy starać się wykorzystywać różne rodzaje mąk w codziennej diecie. Różnorodność w diecie jest kluczem do dostarczenia organizmowi wszystkich składników odżywczych, niezbędnych do jego prawidłowego funkcjonowania.

Grupa wsparcia na Facebooku

Dołącz do naszej grupy Fitatu – wsparcie i motywacja na Facebooku! Znajdziesz tam motywujące treści od innych użytkowników: ich ulubione przepisy, spektakularne metamorfozy i porady dot. korzystania z aplikacji.

Aplikacja Fitatu®

Już teraz pobierz aplikację ze Sklepu Play lub Apple Store i przekonaj się, że dieta nigdy nie była tak prosta! Chcesz mieć dostęp do wszystkich dodatkowych funkcji, łącznie z Szacowaniem kalorii AI? Zdecyduj się na plan Fitatu® Premium+AI! Poza nową funkcją, zyskasz dostęp do wszystkich funkcji Fitatu® Premium. 

UWAGA! Dla czytelników bloga przygotowaliśmy specjalny kod rabatowy: MĄKA-DM . Wejdź na https://www.fitatu.com/app/order-and-payment i zgarnij 20% rabatu na roczne plany Fitatu® Premium+AI oraz Fitatu® Premium. Psst… kod łączy się z promocjami!

Co jeszcze, poza Szacowaniem AI, znajdziesz w Fitatu® Premium+AI?

  • ponad 2000 przepisów plus kilkadziesiąt nowych co miesiąc,
  • dodatkowe plany postu przerywanego,
  • możliwość tworzenia list zakupowych, 
  • 7 gotowych menu z posiłkami,  
  • filtrowanie produktów i przepisów, 
  • więcej synchronizacji z fit apkami, 
  • dostęp do aplikacji w wersji webowej,
  • brak reklam,
  • wszystkie pozostałe funkcje Fitatu® Premium!

Ostatnie wpisy:

Zobacz koniecznie

Pozostaw komentarz

Udostępnij wpis