Jak skutecznie ograniczyć jedzenie słodyczy

Home » Blog » Jak skutecznie ograniczyć jedzenie słodyczy

Home » Blog » Jak skutecznie ograniczyć jedzenie słodyczy

Jak skutecznie ograniczyć jedzenie słodyczy

słodycze fitatu

Słodycze to Twoja ulubiona przekąska? Nie wyobrażasz sobie dnia bez pączka lub batonika, chociaż wiesz, że na dłuższą metę nie jest to najzdrowsze? A może kolejny raz próbujesz ograniczyć słodycze w codziennej diecie? Poznaj 5 najskuteczniejszych sposobów na to, jak zmniejszyć spożycie słodkości.

“Przestać jeść słodycze” czy “ograniczyć słodycze” to cele noworoczne wielu osób. Nadmierne spożycie słodyczy utrudnia nam utrzymanie szczupłej sylwetki, negatywnie wpływa na zdrowie, a także powoduje, że wydajemy zbyt dużo pieniędzy na puste kalorie. Jak zatem skutecznie ograniczyć jedzenie słodyczy?

Nie zaniżaj zapotrzebowania energetycznego

Jednym z głównych powodów częstej ochoty na słodycze jest to, że zwyczajnie jemy za mało. Rozpoczynamy dietę odchudzającą, chcemy szybko zrzucić zbędne kilogramy, więc wprowadzamy bardzo wysoki deficyt kaloryczny i próbujemy się go trzymać. W konsekwencji nasze myśli krążą tylko wokół naszych zachcianek. Pamiętaj, że odchudzanie i zmiana nawyków żywieniowych to nie sprint, ale maraton. Dbaj o to, żeby nie chodzić głodnym i jedz atrakcyjne dla Ciebie dania, a ochota na zachcianki zdecydowanie się zmniejszy.

Spożywaj regularnie posiłki

Jedząc nieregularnie, doprowadzasz organizm do głodu, a to powoduje, że jesteś w stanie zjeść wszystko, co wpadnie Ci do ręki. Znajdź swój rytm posiłków – ich ilość w ciągu dnia oraz odpowiedni dla ciebie interwał czasowy między nimi – i trzymaj się go. Zobaczysz, że ochota na niezaplanowane przekąski się zmniejszy.

Jedz owoce w ciągu dnia (nawet wieczorem)

Owoce dostarczą ci słodkiego smaku, a przy okazji mnóstwo witamin, składników mineralnych oraz innych substancji odżywczych np. antyoksydantów. Nie bój się jeść ich nawet wieczorem, jeśli tylko poczujesz taką potrzebę. Panuje przekonanie, że słodycze można jeść tylko w godzinach porannych, ale jest to mit. Owoce wieczorem nie zrobią Ci na pewno większej krzywdy, niż zjedzenie paczki ciastek czy tabliczki czekolady.

Stosuj zamienniki cukru

Jeśli bardzo lubisz smak słodki i nie chcesz z niego zrezygnować, ale zależy Ci na ograniczeniu cukru, to włącz do diety jego zamienniki. W internecie możesz znaleźć mnóstwo przepisów na desery z erytrytolem, ksylitolem czy stewią. Ich cena jest wyższa niż cukru, ale jak to w życiu bywa – coś za coś. Korzystaj z nich śmiało i ciesz się deserami w zdrowszej wersji. Aby lepiej poznać wymienione wyżej zamienniki cukru, przeczytaj artykuł 3 zdrowsze zamienniki cukru.

Słodycze – zmień sposób myślenia o nich

Na początku, zadaj sobie pytanie, dlaczego chcesz ograniczyć spożycie słodkości? Postaraj się, aby ta odpowiedź nie ograniczała się tylko do “chcę schudnąć” i żeby powód był dla Ciebie naprawdę ważny.
Przykładowe powody:

 • chcę zadbać o gospodarkę węglowodanową organizmu (np. wygrać z insulinoopornością),
 • chcę przeznaczyć pieniądze zwykle wydawane na słodycze na wakacje marzeń,
 • chcę poprawić wyniki badania krwi,
 • chcę mieć zdrową relację z jedzeniem i nie zajadać emocji,
 • chcę mieć więcej energii w ciągu dnia.

Znając swoje “po co”, w chwilach kryzysu będzie Ci znacznie łatwiej wrócić na dobre tory. 

Dodatkowo przechodząc na dietę odchudzającą czy zwyczajnie próbując ograniczać słodycze, często zaczynamy o nich myśleć, jak o produktach zakazanych i złych. Oczywiście kalorie pochodzące ze słodyczy to tzw. puste kalorie. Oznacza to, że takie produkty dostarczają niewiele wartościowych składników odżywczych do organizmu człowieka. Nie zmienia to jednak faktu, że wszystko to, co zakazane i niedostępne, wydaje się o wiele bardziej atrakcyjne. Aby zatem skutecznie ograniczyć jedzenie słodyczy, musisz zmienić swój sposób myślenia. Słodycze nie są złe. Słodycze zwyczajnie nie są Ci potrzebne do szczęścia na co dzień. Możesz je zjeść, kiedy naprawdę będziesz mieć na nie ochotę i zrób to wtedy z największą przyjemnością. Nie zajadaj nimi natomiast emocji, jakiekolwiek by one nie były. Aby dowiedzieć się więcej, o emocjonalnym jedzeniu przeczytaj artykuł Głód emocjonalny – jak sobie z nim radzić?

pobierz fitatu

Aplikacja Fitatu®

Jeśli chcesz ograniczyć słodycze, to Fitatu® przychodzi z pomocą. W wersji Fitatu® Premium znajdziesz “Wybór menu”, a wśród nich menu “Mniej cukru”. Pomoże Ci pozbyć się pustych kalorii z jadłospisu poprzez wyłączenie z posiłków białego cukru i produktów w niego bogatych. Menu bazuje tylko na zdrowych cukrach występujących w owocach i warzywach, które są bogactwem witamin i składników mineralnych. Włączając menu otrzymasz propozycje dań na każdy posiłek. Będą one dostosowane do Twojego dziennego limitu kalorii. Co więcej przepisy nie są narzucone z góry – możesz je dowolnie wymieniać i wybierać to, na co masz ochotę.

W aplikacji znajdziesz również przepisy na słodkie posiłki bez cukru. Przykładowe przedstawiamy we wpisie 4 pomysły na słodkie bez cukru.

Pobierz aplikację ze Sklepu Play lub Apple Store i zacznij dbać o swoją dietę! Dodatkowo teraz możesz wziąć udział w akcji “Postanowienia Noworoczne 2023 z Fitatu”, która dostępna jest w aplikacji i w nagrodę zgarnąć Fitatu® Premium w cenie 49,99 zł za rok.

Co jeszcze znajdziesz w Fitatu® Premium?

 • ponad 2000 przepisów plus kilkadziesiąt nowych co miesiąc,
 • dodatkowe plany postu przerywanego,
 • możliwość tworzenia list zakupowych, 
 • 7 gotowych menu z posiłkami,  
 • filtrowanie produktów i przepisów, 
 • więcej synchronizacji z fit apkami, 
 • dostęp do aplikacji w wersji webowej,
 • brak reklam!

Grupa wsparcia Fitatu®

Aplikacja Fitatu® to nie tylko najprostszy kalkulator kalorii na świecie, ale także szybko rosnąca społeczność. Grupa “Fitatu – wsparcie i motywacja” na Facebook’u już na Ciebie czeka. Pamiętaj, że otaczając się ludźmi o podobnych celach i doświadczeniach, łatwiej wytrwać nam w postanowieniach i osiągnąć wyznaczone cele. 

Ostatnie wpisy:

Zobacz koniecznie

Pozostaw komentarz

Udostępnij wpis