Czy diety poniżej 1000 kcal są złe?

Home » Blog » Czy diety poniżej 1000 kcal są złe?

Home » Blog » Czy diety poniżej 1000 kcal są złe?

Czy diety poniżej 1000 kcal są złe?

Diety poniżej 1000 kcal przynoszą szybkie, choć chwilowe efekty, a dodatkowo, mają negatywny wpływ na zdrowie fizyczne jak i psychiczne osób je stosujących. Wciąż niewiele ludzi jest świadomych, że utrata masy ciała przy stosowaniu owych diet wiąże się głównie z utratą glikogenu, wody oraz masy mięśniowej, a nie tkanki tłuszczowej. Sprawdź, jak zdrowo schudnąć na własnych zasadach.

“O nie wakacje już za tydzień, a ja wciąż muszę schudnąć!” Niech rzuci pierwszy kamieniem ten, kto nigdy, chociaż nie spróbował diety poniżej 1000 kcal, bo z jakiegoś powodu „musiał” pozbyć się zbędnych kilogramów w krótkim czasie. No właśnie. Niby świadomość żywieniowa w dzisiejszym świecie jest już lepsza niż dwie dekady temu, a jednak wciąż znajdzie się nowa dieta stająca się hitem sezonu, na której w dwa tygodnie zgubisz 10 kg. Tylko czy jest to faktycznie skuteczne, a przede wszystkim zdrowe? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

O co tak naprawdę chodzi w odchudzaniu?

Zacznijmy od najprostszej zasady kierującej wszystkimi dietami odchudzającymi, a brzmi ona “Aby schudnąć trzeba spożywać mniej kcal niż wynosi całkowite zapotrzebowanie energetyczne organizmu, ale nie mniej niż wynosi podstawowa przemiana materii”. Co to takiego całkowite zapotrzebowanie organizmu? Jest to ilość energii, jaką potrzebuje nasz organizm, aby prawidłowo funkcjonować. Stanowi ona sumę podstawowej (potrzebnej do podtrzymania podstawowych funkcji życiowych) oraz ponadpodstawowej przemiany materii (związanej z aktywnością w ciągu dnia). Więcej na temat tego czym jest zapotrzebowanie energetyczne organizmu i jak je obliczyć przeczytasz w artykule Jak prawidłowo wyliczyć swoje zapotrzebowanie (w tym: z czego wynikają różnice w różnych kalkulatorach). W dużym skrócie, aby schudnąć, należy więcej spalać kcal w ciągu dnia niż spożywać z pożywieniem. Nie można jednak robić tego szybko i bez przemyślenia, gdyż może na tym ucierpieć nasze zdrowie, a dodatkowo stracone kilogramy szybko powrócą, czasem nawet ze zdwojoną mocą w postaci efektu jojo.

Czy to, co spalamy to tkanka tłuszczowa?

W momencie gdy dostarczamy organizmowi mniej energii niż jej potrzebuje, zaczyna on korzystać z zapasów, jakie posiada. Niestety zapasy to nie tylko tkanka tłuszczowa, ale również glukoza we krwi, glikogen w mięśniach i wątrobie oraz woda, która wiąże się z nim i również jest uwalniana z organizmu. Następny w kolejce również nie jest tłuszcz, ale… mięśnie. Ostatnia w kolejce do bycia spaloną jest tkanka tłuszczowa. Co więcej, aby dać znać organizmowi, że mięśnie są potrzebne i nie należy ich spalać, potrzebna jest aktywność fizyczna. Jest to niejako impuls, który je pobudza i zmusza do wzrostu. Oczywiście nie wydarzy się to bez odpowiedniej podaży białka, ale to już temat na inny artykuł.

Jak działa organizm na diecie poniżej 1000 kcal

Jeśli założymy, że zapotrzebowanie energetyczne przeciętnego, dorosłego Kowalskiego wynosi 2000 kcal w ciągu dnia, to możemy szybko dojść w prostego wniosku, że diety poniżej 1000 kcal działają, ponieważ muszą działać – w końcu doskonale spełniają powyższą zasadę dotyczącą spalania większej ilości kcal niż się spożywa się w ciągu dnia.

Zapominamy jednak o części, mówiącej o tym, że ilość spożywanych kcal nie powinna wynosić mniej niż podstawowa przemiana materii, która zazwyczaj oscyluje w okolicach 1200-1300 kcal (a już na pewno nie spada poniżej 1000 kcal – u przeciętnej osoby dorosłej). 

Doprowadzając organizm do tak dużego deficytu energetycznego, uruchamiamy mechanizm opisany powyżej, jednak przy tak niskiej podaży energii, nie ma miejsca na impuls pochodzący z aktywności fizycznej (która zresztą przy tak restrykcyjnych dietach nie jest zalecana nawet przez autorów owych diet). W ogólnym rozrachunku, skutkuje to zbyt szybką utratą masy ciała, w dodatku w większości wiąże się to z utratą masy mięśniowej, a nie tkanki tłuszczowej. Ponadto, jeśli regularnie nie dostarczamy wystarczającej ilości energii oraz składników odżywczych do przeprowadzenia odpowiednich procesów życiowych w organizmie, to ciało i narządy zaczynają się buntować i zawodzić.

Nie możemy zapomnieć też o aspekcie psychologicznym. Aby dostarczać organizmowi tak mało kcal w ciągu dnia, musimy ograniczyć spożywanie nie tylko ilościowe, ale także jakościowe pożywienia i przerzucić się głównie na spożycie warzyw i owoców, gdyż są najmniej kaloryczne. Z psychologicznego punktu widzenia wszystkie te produkty, których ”nie możemy” zjeść, stają się dla nas owocem zakazanym. Gdy po jakimś czasie niejedzenia tych produktów zakończymy dietę i znowu ich spróbujemy, jest duże prawdopodobieństwo, że zjemy ich zdecydowanie więcej, niż powinniśmy.

W konsekwencji takiego stanu rzeczy nie tylko bardzo szybko ponownie zacznie wzrastać nam masa ciała, ale także możemy nabawić się zaburzeń odżywiania wywołanych wyrzutami sumienia po chwilach objadania i wzrastającą przez to masą ciała.

Popularne diety poniżej 1000 kcal

 • Dieta dr Dąbrowskiej
 • Dieta Kopenhaska
 • Dieta 1000 kcal
 • Dieta sokowa
 • Dieta SIRT

Jak jeść, aby zdrowo schudnąć?

Aby zdrowo schudnąć, powinniśmy wprowadzić deficyt energetyczny 100-1000 kcal/ dzień, jednak wciąż przy założeniu, że ilość kcal nie powinna być niższa niż wartość podstawowej przemiany materii. W praktyce najczęściej rekomendowana jest wartość deficytu 500-700 kcal. Często zakłada się również zmienną wartość deficytu energetycznego w ciągu tygodnia, co ma korzystny wpływ na odchudzanie zarówno od strony psychologicznej (mamy poczucie, że np. 2 dni w tygodniu nie jesteśmy na diecie), jak i od strony fizjologicznej (przy dłuższym procesie odchudzania stymulujemy w ten sposób organizm i pobudzamy go do dalszego chudnięcia bez wprowadzania drastycznego deficytu kalorycznego). Pod względem samego jadłospisu powinniśmy stosować dietę różnorodną, bogatą w owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste będące źródłem błonnika oraz zapewniać odpowiednią podać białka i zdrowych tłuszczy. Nie powinniśmy jednak rezygnować z dań, które lubimy. Nawet jeśli ich wartość odżywcza jest słabsza niż innych dań, to warto z pomocą mądrego dietetyka wkomponować je odpowiednio w jadłospis. W końcu to dieta powinna być dostosowana do nas, a nie my do diety! Oczywiście musimy również pamiętać o spożywaniu odpowiedniej ilości płynów i umiarkowanej aktywności fizycznej, najlepiej również dostosowanej przez trenera.

Kalkulator kalorii jako narzędzie do kontroli diety

Jeśli chcesz schudnąć i poprawić swoją relację z jedzeniem, ale z jakiegoś powodu nie chcesz lub nie możesz skorzystać z pomocy dietetyka, warto spróbować zaprzyjaźnić się z aplikacją do liczenia kalorii np. Fitatu. Aplikacja wyliczy twoje zapotrzebowanie energetyczne, ułatwi Ci liczenie kalorii, a także wesprze w odchudzaniu dzięki wielu dodatkowym funkcjom takim jak:

 • katalog przepisów – jest twoją książką kucharską z obliczonymi kcal oraz makro,
 • funkcja “lodówka” – pomaga Ci wyszukać przepisy dla produktów, które zalegają Ci w lodówce,
 • przypomnienia – pomagają Ci zachować regularność posiłków oraz przypominają o piciu wody,
 • wybór menu – dzięki tej usłudze dostajesz propozycje potraw per posiłek o dostosowanej do Ciebie kaloryczności,
 • lista zakupów – pozwala na generowanie listy zakupów na podstawie dodanych do jadłospisu produktów/ dań, oraz wiele innych!

Podsumowanie

Jeśli naprawdę zależy Ci, żeby schudnąć czas podejść na serio do tematu i przestać się oszukiwać. Diety poniżej 1000 kcal owszem działają, ale na krótką metę. Oprócz tego przynoszą organizmowi oraz psychice więcej szkód niż korzyści. Czas skończyć ze stosowaniem co rok kolejnych diety odchudzających, a zwyczajnie nauczyć zdrowo się odżywiać na własnych zasadach. Może nie schudniesz 10 kg w dwa tygodnie, ale jeśli zrobisz to mądrze, to z pewnością schudniesz zdrowo i na stałe, nie rezygnując jednocześnie z tego co lubisz jeść, a jedynie wprowadzając modyfikacje w żywieniu. Czy nie brzmi to lepiej?

Aplikacja Fitatu

Pobierz aplikację ze Sklepu Play lub Apple Store i zacznij liczyć z nami swoje makrosy!

Wolisz wersję webową? Nie ma problemu. Dla naszych subskrybentów jest przygotowana podstawowa wersja webowa. A teraz możesz użyć kodu rabatowego 1000-V wchodząc na https://www.fitatu.com/app/giftcode  i zgarnij 26% rabatu na miesięczne Fitatu Premium

Co jeszcze znajdziesz w Fitatu Premium?

 • ponad 1000 przepisów plus kilkadziesiąt nowych co miesiąc,
 • dodatkowe plany postu przerywanego,
 • możliwość tworzenia list zakupowych, 
 • wybór sześciu gotowych menu z posiłkami,  
 • filtrowanie produktów i przepisów, 
 • więcej synchronizacji z fit apkami, 
 • dostęp do aplikacji w wersji webowej,
 • brak reklam!

Bibliografia:

Cybulska, C., Marcinkowska, E., & Grzymisławski, M. (2018). Głodowanie z wyboru―konsekwencje zdrowotne. In Forum Zaburzeń Metabolicznych (Vol. 9, No. 1, pp. 1-8).

Zobacz koniecznie

Pozostaw komentarz

Udostępnij wpis